(ВИДЕО) Денеска е Велики Четврток - Се наближува Велигден: Храмовите во Кавадарци со последни подготовки
05-04-2018 РЕГИОН

 

Денеска е Велики Четврток, ден кога почнуваат подготовките за големиот христијански празник, Христовото Воскресение, Велигден. Ден кога домаќинките ги подготвуваат велигденските јајца.

 

Старешината на храмот Света Петка во Кавадарци, отец Трајче Грозданов во ексклузивната изјава за КТВ информира за распоредот на случувања во храмот. Тој нагласи дека по повод Велигденските празнувања ширум ќе бидат отворени вратите и на храмот Света Петка и на храмот Свети Димитрија кој сеуште се реновира.

 

 Додади коментар