Од полноќ поскапуваат нафтените деривати

За 1,5 денари по литар се зголемува малопродажната цена на бензините,а дизелот поскапува за два денари. Вака одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, а новите, повисоки цени на нафтените деривати ќе се применуваат од ноќеска на полноќ.

Согласно одлуката, литар еуросупер БС-95 од ноќеска ќе се продава по 83,5 денари, додека литар еуросупер БС-98 ќе чини 85 денари.

Новата цена на еуродизелот (Д-Е V) изнесува 73 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1)  ќе се продава по 62,00 денари за литар.Share

Додади коментар